یکشنبه ۵ مهر ۱۳۹۹  
۹ صفر ۱۴۴۲  
Sunday 27 Sep 2020  
۱۳۹۸/۱۰/۲۱    ۱۸:۴۴     بازدید:۶۰۱       کد مطلب:۲۶۷۶۲          ارسال این مطلب به دیگران

دین و دولت » تازه های اندیشه
نشست علمی "نگاه نهادی به دین و پیامدهای سیاسی آن" اندیشه دینی معاصر
هجدهمین نشست علمی پژوهشکده اندیشه دینی معاصر(آدم) با موضوع"نگاه نهادی به دین و پیامدهای سیاسی آن" با ارائه دکتر محمد مهدی مجاهدی در ۱۲ دی ۹۸ در پژوهشکده اندیشه دینی معاصر(آدم) برگزار‌گردید.

هجدهمین نشست علمی پژوهشکده اندیشه دینی معاصر(آدم) با موضوع"نگاه نهادی به دین و پیامدهای سیاسی آن" با ارائه دکتر محمد مهدی مجاهدی در 12 دی 98 در پژوهشکده اندیشه دینی معاصر(آدم) برگزار‌ گردید.

محتوای تفصیلی این نشست علمی، بزودی تحت عنوان مقاله مستقلی از سوی پژوهشکده اندیشه دینی معاصر انتشار خواهد یافت.در ادامه گزارشی از این نشست را ملاحظه می کنید.


دکتر محمد‌مهدی‌ مجاهدی در این نشست علمی ابتدا به توضیح پدیده "نهاد" پرداخت و ضمن برشمردن عوامل و زمینه‌های شکل‌گیری یک نهاد، به دو وجه فرمال و غیر‌فرمال نهادها اشاره نمود که هر یک نیز به نوبه خود از ارکان و اجزای دیگری تشکیل شده است.

استاد مدعو دانشگاه لیدن هلند در ادامه‌ی بحث خویش، ضمن انتقاد از بدفهمی صورت گرفته از فرهنگ در جامعه ایران و تقلیل آن به فرد و روانشناسی فردی، نهادها را پدیده‌هایی عنوان کرد که عینی بوده و قابل کاستن به اجزای خود نیستند و مستقل از خودآگاهی نظری افراد خود عمل می‌کنند.

استاد برجسته فلسفه سیاسی به تفصیل به وجوه حقوقی و سیاسی نهادها پرداخته و نوع مناسبات فی مابین این دو عنصر اساسی نهادها را توضیح داد.
 

دکتر مجاهدی در ادامه بیان کرد که سه نوع نگاه به دین متصور است که عبارتند از نگاه به دین به عنوان منبع معرفت، نگاه به دین از زاویه هویت بخشی آن و نگاه نهادی به دین ایشان با مستقل دانستن کنش‌گری نهادی دین از معرکه تفاسیر معرفتی و هویتی ، بر لزوم کشف مکانیسم مناسبات نهادی دین تاکید داشت.

استاد مدعو اندیشه سیاسی مقایسه‌ای دانشگاه برلین با پرداختن به مسئله "خشونت دینی" به تبیین تئوری خویش در این زمینه پرداخت.

دکتر مجاهدی در ادامه با ذکر پیامدهای سیاسی نگاه نهادی به دین، به مسئله روشنفکری دینی و نواندیشی دینی اشاره کرده و در پایان گفتند که اگر انتظار تحولی در فساد و صلاح سیاست داریم باید به مکانیسم نهادی دین توجه کنیم و مناسبات سیاسی، حقوقی و اجتماعی را دور از نظر نداریم.
 


:
نظرات بازدیدکنندگان

نظر شما درباره این مطلب

     
جدیدترین

سلوک علمی آیت الله العظمی صانعی

حق انتقاد دینی از منظر قرآن و سنت

تحلیلی از ماهیت حکومت از منظر دینی(2)

تحلیلی از ماهیت حکومت از منظر دینی(1)

پیامدهای جدایی مردم از حکومت در کلمات امیر المومنین (ع)

رابطه حقوق و سلامت جامعه با تکیه بر نهج‌البلاغه

بازخوانی نظام کیفری شرعی در پرتو قاعده درء

استقلال عقل در رهایی از دوزخ؛ آری یا خیر

فقه موجود از اصل عدالت اجتماعی غافل است

علمای حوزوی و دانشگاهی «اخلاق در حوزه عمومی» را جدی بگیرند

پر بازدید

نگاهی به کتاب «خداباوری و دانشمندان غربی معاصر» نوشته دکتر مهدی گلشنی

تاریخمندی در نصوص دینی

سکولاریسم و سکولاریزاسیون

مهجوریت قرآن در جاهایی‌که باید شکوفاتر باشد، بیشتر است

مطهری وضرورت اصلاحات درحوزه فقاهت وروحانیت

انصاف و ادب گفت و گو در قرآن

تکفیرگرایی و داعش از نگاه سلفیان معاصر

سیزدهمین نشست علمی پژوهشکده اندیشه دینی معاصر

فقه سياسي شيعه و نقش دوگانه مصلحت